April 26, 2023 by Dorota Matczak

Akceleracja, czyli cała naprzód!

blog-feature-image

Jak na startup technologiczny przystało, w 2022 postanowiliśmy zobaczyć, co nam da program akceleracyjny, jakie korzyści można odnieść z akceleracji, co akcelerator może zmienić na ścieżce rozwoju takiego medtechu jak PhiLabs. Wzięliśmy udział w dwóch programach i w obydwu odnieśliśmy zwycięstwo. Lecz zyskaliśmy o wiele, wiele więcej niż prestiż czy dodatkowe fundusze na rozwój.

Wielu wydaje się, że dla startupów najważniejsze są rundy finansowania. Tymczasem nie do końca tak jest. Oczywiście, pozyskiwanie inwestorów, partnerów i funduszy jest warunkiem sine qua non rozwoju każdego małego innowacyjnego podmiotu, ale pieniądze na niewiele się zdadzą, jeśli zabraknie wiedzy i wizji, na co je przeznaczyć, jak i dlaczego. I tego zwyczajnie nie da się przecenić. Nawiązanych zaś kontaktów z mentorami i innymi founderami tym bardziej – kto lepiej powie, czego się wystrzegać albo na co zwrócić szczególną uwagę, jak nie ktoś, kto już to przeżył lub mierzy się z takim samym wyzwaniem?

Mazovian Startup

Mazovian Startup

Pierwszym programem akceleracyjnym, w którym wzięliśmy udział, była IV edycja „Startuj z Mazowsza” realizowana przez Youth Business Poland i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. W tym programie nagrody były przez kapitułę przyznawane w trzech kategoriach:

  • Social Impact – startupy o pozytywnym oddziaływaniu na środowisko lub społeczeństwo;
  • Start – startupy posiadające innowacyjny projekt na etapie MVP lub prototypu;
  • Inno-Tech – startupy tworzące nowe produkty i procesy oraz znaczące zmiany technologiczne w produktach i procesach, obejmujące innowacje produktowe, procesowe lub systemowe.

Nasz produkt, czyli urządzenie do fizjoterapii dziecięcej Phibox, zakwalifikował się do pierwszej kategorii i zdobył w niej nagrodę główną 30.000 zł. I wieczną chwałę. Ale nie przyszło nam to ławto – wymagało dużo pracy i wysiłku, ale było warto, bo…

Niedługo później trafiliśmy do III edycji Mazovian Startup, także dla startupów z Mazowsza. W tym programie zdobyliśmy wyróżnienie i nagrodę w postaci wsparcia prawnego. To, co obydwa akceleratory miały wspólnego, to niesamowici ludzie, których poznaliśmy. Dużo się od nich nauczyliśmy, staliśmy się lepszymi innowatorami i przedsiębiorcami, otworzyliśmy się na nowe podejście i koncepcje.

W 2023 spróbowaliśmy naszych sił ponownie, tym razem w Huawei Startup Challenge #techforbetterhealth. Trafiliśmy do półfinału i tam zakończyła się nasza przygoda z tym programem. Ale to bynajmniej nie była porażka, ponieważ ponownie poznaliśmy niezwykłych innowatorów i nawiązaliśmy kontakty z ekspertami z różnych dziedzin technologii i biznesu.

Jesteśmy zwycięzcami. Cała naprzód!

Ta strona wykorzystuje do śledzenia Twojej obecności ciasteczka, które nie są niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania, i potrzebuje na to Twojej zgody. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj naszą politykę prywatności.
Polityka prywatności