February 18, 2022 by Jakub Michoński, Aleksandra Dobrzyńska
Data Insights #1 / Przysiad
W PhiLabs zależy nam, aby w jak największym stopniu opierać się na rzetelnych danych pozyskanych w warunkach rzeczywistych, w trakcie ćwiczeń wykonywanych przez pacjentów. Dzięki temu podejściu nasze urządzenia są w stanie sprostać trudnemu zadaniu, jakim jest skuteczne wspomaganie fizjoterapii. Podchodzimy na poważnie do reguły “garbage in-garbage out” – chcąc mieć wartościowe dane wyjściowe należy przede wszystkim zadbać o to, by ich początkowa jakość była wysoka. Dlatego do treningu wykorzystywanych przez nas sieci neuronowych używamy wyłącznie wyselekcjonowanych zbiorów informacji.
W serii krótkich artykułów przedstawimy ciekawe wnioski wynikające z analizy naszego nieustannie rozwijającego się zbioru danych. Składa się on m.in. z rozkładów parametrów opisujących kinematykę ćwiczeń obsługiwanych przez urządzenia PHIBOX i wykonywanych przez dzieci z badanej grupy.
W pierwszym artykule podzielimy się wiedzą dotyczącą ćwiczeń typu przysiad - półprzysiad i sumo squat. Prawidłowy sposób ich wykonywania pokazują poniższe animacje:
Półprzysiad
Sumo squat
Z naszego zbioru danych wybraliśmy rozkłady dwóch parametrów - kąt w lewym biodrze i prawym biodrze, wyznaczany, dla uproszczenia, jako kąt między udem a kręgosłupem. Na niebiesko został orientacyjnie oznaczony zakres wartości odpowiadający pozycji wyjściowej - stojącej, na zielono - pozycji końcowej, w najniższym punkcie przysiadu.
Półprzysiad
Sumo squat
Z rozkładów widzimy, że dzieci w pozycji wyjściowej zarówno w ćwiczeniu półprzysiad, jak i w sumo squat, utrzymują zgięcie w obu stawach biodrowych na poziomie 0°-5°. Ruch jest symetryczny w obu kończynach dolnych. Istnieją jednak pewne różnice w głębokości pozycji końcowej między półprzysiadem a sumo squat. Dzieci najczęściej utrzymywały zgięcie stawów biodrowych w półprzysiadzie na poziomie 80°. Pożądaną wartością było 90°. W sumo squat głębokość pozycji końcowej była znacznie bardziej zróżnicowana. Wahała się między 30° a 85°. Może to wynikać z dużych różnic w szerokości ustawienia stóp w tym ćwiczeniu, co widać na rozkładach poniżej.
Półprzysiad
Sumo squat
Analiza nawet tak prostego ruchu potrafi dostarczyć ciekawych wniosków o tym, jak ćwiczą mali pacjenci. W następnych artykułach postaramy się przybliżyć kolejne aspekty z naszego zbioru danych.
Stay tuned i niech dane będą z Wami!